Realizacja projektu Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy w roku szkolnym 2020/2021

Nasza Szkoła jak co roku wzięła udział w projekcie Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy, w której uczestniczyli zdolni uczniowie naszej szkoły z klas VII i VIII. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne tegoroczna edycja Uniwersytetu odbyła się w zmienionej formule. W programie znalazły się wykłady on-line z zakresu nauk technicznych oraz zajęcia laboratoryjne w reżimie sanitarnym.

W roku szkolnym 2020/2021 piętnaścioro uczniów z klas VII i VIII tworzyło grupę Młodych Naukowców.

Uczniowie naszej szkoły- Maja Mazur, Paulina Ługowska, Karolina Skuza, Hanna Siciak, Agnieszka Kołodziejczyk, Amelia Kramarzyk, Joanna Kramarzyk, Daria Ziółkowska, Natalia Mrowiec, Agnieszka Wąs, Filip Malinowski, Mikołaj Kott, Adam Błaszczyk, Paweł Wysocki, Adam Tomaszek.

Podczas zajęć zrealizowano następujące tematy:

- Poleć dronem!

-Owady dla ciekawskich – bionika.

-Drukowanie 3D.

-Design Thinking – nauka kreatywnego myślenia.

-Nowoczesne techniki badania własności materiałów - próba rozciągania.

-Programowanie robotów edukacyjnych.

-Marsjańskie testy wielozadaniowego łazika terenowego.

W trakcie zajęć na Politechnice Częstochowskiej zdobyliśmy szeroką wiedzę, którą wykorzystamy w przyszłości. Projekt został zakończony miłym akcentem. Organizatorzy zaprosili uczniów naszej szkoły do  Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. W ramach wyjazdu zwiedziliśmy JuraPark m.in.: tunel czasu, ścieżkę edukacyjną, pawilon paleontologiczny, prehistoryczne oceanarium oraz warsztaty: „Preparowanie z kostki gipsowej szkieletu dinozaura”. Co więcej uczniowie wzięli również udział w pikniku z warsztatami m.in. z pierwszej pomocy i innych doświadczeń z dziedzin naukowych.

Podczas uroczystego zakończenia projektu pt.: „Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy”, nasi uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa w projekcie oraz koszulki z logo CzUMO.

Dziękujemy!- wszystkim pracownikom Politechniki Częstochowskiej, którzy przyczynili się do zorganizowania nam naukowej przygody życia. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poznali najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, a przy okazji rozwijali swoją wyobraźnię, zdolność logicznego myślenia i kreatywność.

Szkolny opiekun CzUMO:   Renata Kuśmierska