Podsumowanie Projektu - 40 Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego

Dnia 13 grudnia mija 40-sta rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.

Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego .W czasie Stanu Wojennego internowano ponad  dziesięć tysięcy osób, a kilkadziesiąt zostało zamordowanych, w tym 9 górników z Kopalni „Wujek”. Właśnie tego dnia uczniowie naszej szkoły o godzinie 13.13 uczcili minutą ciszy ofiary Stanu Wojennego.Tego samego dnia w naszym regionie odbyła się uroczysta Msza Św. Na Jasnej Górze z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Więzionych  Internowanych  i Represjonowanych.

„Wir”, Pocztów Sztandarowych szkół realizujących projekt. Naszą szkołę reprezentowała Pani Dyrektor mgr Bożena Golachowska  zaangażowana czynnie w projekt. Nasze   uczennice z   klasy 8a Maja Sobczyk i Klaudia Pluta z klasy 8 b przekazały  na ręce Ojca Przeora  przypinkę - pamiątkowy symbol pamięci o stanie wojennym i jej bohaterach. Została ona zaprojektowana i przygotowana w związku z realizacją projektu edukacyjnego „ Gdy Gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie-13 grudnia 1981r.- PAMIĘTAMY”. Uczennice Julia Binek, Zuzanna Rumik z klasy 8a rozdawały pamiątkowe przypinki uczestnikom tego wzniosłego  wydarzenia. Uczniowie na zakończenie  ułożyli krzyż ze zniczy. Udział w projekcie pozwolił  naszej młodzieży poszerzyć wiedzę na temat stanu wojennego, poznać losy bohaterów tych dramatycznych wydarzeń. Było to spotkanie międzypokoleniowe, w której brali udział świadkowie wydarzeń, osoby represjonowane, patroni, przedstawiciele kuratorium, solidarności, partnerzy projektu, młodzież szkolna.