„ZNOWU RAZEM – ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ DZIECKA” - projekt szkolny

Realizacja dwudniowego projektu szkolnego po powrocie uczniów do szkół

pt. „ ZNOWU RAZEM – ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ DZIECKA”

31 maja i 1 czerwca bieżącego roku w ramach modyfikacji Programu Wychowawczo – Profilaktycznego, nauczyciele naszej szkoły podjęli działania mające na celu reintegrację zespołów klasowych oraz zadbanie o dobrostan uczniów pod względem fizycznym, psychicznym i społecznym. W ramach projektu wszyscy uczniowie wzięli udział w rajdzie
z zadaniami oraz w zajęciach z wychowawcą według opracowanego wcześniej scenariusza.
Do zadań Zespołu Wychowawczego przygotowującego projekt należało między innymi:

• przydzielenie zadań i odpowiedzialnych za ich realizację;
  • zredagowanie listu do uczniów od Dyrekcji i Grona Pedagogicznego;
  • opracowanie planu i trasy rajdu;
  • opracowanie scenariusza zajęć dla klas I-IV oraz V-VI zawierającego ćwiczenia
    pozwalające na uzewnętrznienie emocji i uczuć oraz stanów lękowych, stresu związanego z pandemią, nauką zdalną, powrotem do szkoły; ćwiczeniami relaksacyjnymi i integracyjnymi;
  • wykonanie transparentu powitalnego na szkole „ ZNOWU RAZEM”;
  • opracowanie haseł powitalnych uczniów po powrocie do szkoły;
  • współpraca z rodzicami w celu zorganizowania dla dzieci niespodzianki na Dzień Dziecka;
  • wykonanie emblematów z emocjami i propozycjami pozytywnych określeń dla uczniów i nauczycieli;
  • przeprowadzenie losowania wśród nauczycieli i uczniów w celu wykonania wizytówek losowo wybranej osobie;
  • opracowanie książeczek kontrolnych i wykonanie ich dla każdej klasy;
  • przygotowanie załączników do scenariusza dla każdej klasy ( mandale, ćwiczenia logiczne, muzyka relaksacyjna i ćwiczenia relaksacyjne, zestaw zabaw integracyjnych);
  • opracowanie zadań i wyznaczenie sześciu punktów na trasie rajdu na realizację tych zadań osobno dla klas I-IV i klas V-VIII;
  • opracowanie kroków do tańca Jeruzalem.

Poniżej prezentujemy LIST POWITALNY, który każdy wychowawca odczytał uczniom podczas pierwszego dnia projektu.

KOCHANI UCZNIOWIE!

„Znowu razem” – czyż te słowa nie brzmią pięknie?

Z wielką radością witamy Was w murach naszej Szkoły po długim i niezwykle trudnym okresie nauki zdalnej. Wiemy, że czas pandemii budził silne emocje, lęk, strach, niepewność, złość, gniew, dezorganizował codzienne życie. Musieliście, podobnie zresztą jak osoby dorosłe (rodzice i nauczyciele), zmierzyć się z wieloma problemami, ale ufamy, iż zawsze mieliście poczucie, że nie zostaliście sami i mogliście dzielić się z innymi, tym, co przeżywaliście. Mamy nadzieję, iż czas niepokoju i zagrożenia już nie wróci, wyrzućmy zatem z pamięci wszelkie złe chwile, a zostawmy jedynie te, które kojarzą się nam przyjemnie.

Każdy z Was jest indywidualnością, lecz nawiązując relacje z koleżankami i kolegami, tworzycie wspólnotę. Wspólnota to nie tylko podobne doświadczenia, te same cele, sposoby działania, ale przede wszystkim wzajemny szacunek, tolerancja, akceptacja, troska o zdrowie własne i innych, respektowanie norm i zasad, jak również udzielanie pomocy czy wsparcia.

Organizując dwudniowe działania integracyjne pod hasłem „Znowu razem”, pragniemy umożliwić Wam poszerzenie i wzmocnienie kontaktów rówieśniczych oraz odbudowanie więzi w zespole klasowym.

Wierzymy, że przełamiecie onieśmielenie, będziecie otwarcie wyrażać siebie, szczerze mówić o własnych emocjach, uczuciach, upodobaniach, zainteresowaniach, trudnościach, słuchając i wczuwając się również w sytuacje innych osób. Mamy nadzieję, iż głębsze poznanie się w atmosferze bezpieczeństwa i zaufania zaowocuje zwiększeniem satysfakcji z bycia razem, pozwoli na konstruktywne rozwiązywanie konfliktów i poprawi wzajemne stosunki w grupie.

Stwarzając Wam okazję do empatycznego rozumienia i odczuwania, odczytywania potrzeb i emocji innych ludzi, koncentrowania uwagi na drugim człowieku, ufamy, że na pewno przekroczycie własny, skupiony na sobie sposób myślenia i poczujecie się częścią społeczności. Jedynie bowiem wspólnie możemy uporać się z przeciwnościami losu, problemami, trudnościami lub konfliktami.

A teraz już tylko życzymy Wam dobrej zabawy!

Dyrekcja i Rada Pedagogiczna

Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca