Szkoła Patriotów

„SZKOŁA PATRIOTÓW”                          Certyfikat „Szkoły Patriotów” 

 

  Na terenie szkoły stoi odrestaurowany w 2013 roku staraniem dyrektora szkoły pomnik, upamiętniający od 1938 roku 23 legionistów poległych w 1920 roku, a „walczących o byt Rzeczpospolitej”. Zniszczona w 1939 roku tablica, umieszczona przed wojną na obelisku przed wejściem do budynku ówczesnej szkoły, która nosiła imię Józefa Piłsudskiego, została zrekonstruowana dopiero w 1995 roku i wmurowana w istniejący pomnik. Wcześniej, bo w roku 1946 postawiono pomnik umieszczając na jego szczycie sokoła (przechowany przez mieszkańców w stodole przez okres II wojny światowej był i jest tym samym, który zwieńczył pamiątkową tablicę na obelisku z 1937 roku). Na bokach umieszczono tablice z 43 nazwiskami mieszkańców Dźbowa, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, a także wzmiankę o powieszonych tutaj 10 bezimiennych więźniach. Owych więźniów stracono 26 listopada 1943 roku. Egzekucja odbyła się na polu przed miejscowym kościołem i była karą za zabicie niemieckiego zarządcy ziemskiego Józefa  Kisslingera.

  Mieszkańcy Dźbowa, których nazwiska umieszczone są na pomniku zginęli na wielu frontach II wojny światowej, w Katyniu, Oświęcimiu, Mauthausen w Austrii, a nawet w Powstaniu Warszawskim.  Informacje te pozyskali uczniowie  w trakcie badania historii swoich przodków – biorąc udział w projekcie. Udało się dotrzeć do informacji o następujących osobach: Józef Janczyk, Jan Sroka, Ludwik Kożuch, Teofil Cierpiał, Baltazar Zembik, Czesław Polaczkiewicz (miał 7 lat) oraz jego matka  Anna Polaczkiewicz, Franciszek Brącel, Bolesław Kocik, Baltazar Ujma, Roman Broncel, Kazimierz Wikliński, Jan Uflewski, Teofil Czaja, Franciszek Pleszyniak, Marian Majewski.

Starając się o tytuł „Szkoły Patriotów”  podjęliśmy następujące działania:

  1. Obfotografowanie pomnika, poznanie nazwisk osób upamiętnionych na pomniku, poszukiwanie zbieżności nazwisk wśród uczniów szkoły.
  2. Uczniowie podjęli próbę poszukiwania informacji o osobach, których nazwiska widnieją na pomniku.
  3. Spotkanie z członkami rodzin osób, które zginęły, a których nazwiska widnieją na pomniku. Wysłuchanie relacji o ich życiu, o znanych okolicznościach śmierci. Sanowanie zdjęć, dokumentów i pamiątek rodzinnych.
  4. Spotkanie z proboszczem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus – poszukiwania
    w księgach parafialnych informacji „o ludziach z pomnika”.
  5. Wycieczka do Archiwum Państwowego w Częstochowie przy ul. Rejtana. Wyszukiwanie wiadomości o osobach, których nazwiska są na pomniku. Zwiedzanie oraz poznanie funkcjonowania archiwum.
  6. Dbanie o pomnik, zieleń i kwiaty pod pomnikiem.
  7. Złożenie kwiatów pod pomnikiem z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. Oddanie hołdu poległym przez wszystkich uczniów szkoły. Zorganizowanie wystawy prezentującej efekty poszukiwań informacji o ludziach upamiętnionych na pomniku.
  8. Zasadzenie „kwiatów pamięci” (cebulki 63. białych i i czerwonych tulipanów),  które zakwitną wiosną.

 

Certyfikat „Szkoły Patriotów” 

NA GÓRĘ